1. Veľkí hráči, veľa pravidiel
Hoci portály typu booking.com alebo expedia.com patria medzi tie najväčšie, neznamená to, že pri nich zákazník získa najvýhodnejšie podmienky. Väčšinou bývajú tieto systémy naozaj prehľadné a rezervácia sa dá uskutočniť rýchlo a jednoducho avšak v jednom momente sa zaviažete k množstvu podmienok, ktoré pre vás nemusia byť extra výhodné. Portál si vás skrátka zaviaže k určitým istotám tak, aby mal čo najmenej problémov. Preto prípadné dôsledky budete niesť výhradne vy.
Oproti tomu sú lokálne spoločnosti viac zamerané na zákazníka. Napríklad, najväčší portál na prenájom vozidiel na Slovensku Rentalport spolupracuje iba s osvedčenými značkami, ktoré vopred verifikuje. Iba vďaka tomu ste si istí, že zákazník si skutočne prenajme to, čo očakáva.
2. Nejednotné ceny
Verejným tajomstvom sú tiež rôzne ceny, ktoré nájdete iba na globálnych portáloch. Hoci tieto portály zväčša vyslovujú, že poskytujú najlepšie podmienky pre konkrétne potreby zákazníkov, nie je to úplne tak. Ceny sa líšia a odvíjajú sa od rôznych faktorov. Môže sa vám preto stať, že prostredníctvom vášho mobilného zariadenia nájdete tú istú ponuku v inej cene, ako cez počítač. Oproti tomu je ponuka lokálnych spoločností vždy transparentná a nelíši sa pre rôznych zákazníkov, ani nerozlišuje zákazníkov podľa miest, odkiaľ službu objednávajú.
3. Orientácia na región
Je pochopiteľné, že cieľom veľkých spoločností je dosiahnuť zisk. Preto sa nikdy nebudú orientovať vo svojej ponuke na regióny, ani svoje tržby naspäť do regiónu neinvestujú. Namiesto toho sa sústreďujú na oblasti podnikania, kde je veľký dopyt, ako sú, napríklad, letiská či vlakové a autobusové stanice.
Preto je skutočne dobré sa na globálne poskytovanie služieb pozrieť pod drobnohľadom. Obchodné praktiky, ktoré nie sú v súlade s právom danej krajiny môžu byť celkom bežné. O tom svedčí aj prípad z novembra minulého roka, kedy dostal portál Booking.com v Českej republike pokutu viac ako 300 000 Eur. Dôvodom bolo, že booking podľa ÚOHS zaväzoval hotely, penzióny a ďalšie zariadenia, aby ubytovanie nikde, či už na vlastnom webe alebo pri konkurenčnom sprostredkovateľovi rezervácií, neponúkali za nižšiu cenu ako na Bookingu. Takýchto prípadov sa v ponuke globálnych spoločností, žiaľ, nájde viac.
4. Férové podmienky pre autopožičovne
Rentalport rozhodne dbá na to aby sa darilo najmä jeho dodávateľom a takým spôsobom pristupuje k vzájomnej spolupráci. Čo sa týka cenotvorby, tak Rentalport cenotvorbu autopožičovniam neurčuje. Je plne v kompetencii autopožičovne. Rentalport len odporúča a radí ako pracovať s cenotvorbou a vyvíja nástroje, ktoré cenotvorbu v maximálnej miere zjednodušia. Okrem toho sa Rentalport môže pýšiť transparentnou províziou, ktorá sa účtuje iba z ceny prenájmu. Neúčtuje sa teda z doplnkov a extra služieb. Provízia je tiež z najnižšej možnej sumy a to z ceny prenájmu bez DPH, čo je tiež veľmi férové.
Keď si teda vyberáte službu prenájmu vozidiel alebo tiež vo všeobecnosti iné služby, neorientujte sa automaticky na ponuku globálnych spoločností, pretože sú najväčšie. Je pravdepodobné, že lokálne spoločnosti vám poskytnú rovnaké alebo výhodnejšie podmienky oproti globálnym hráčom. Tak to bolo aj, napríklad, v prípade pandémie, kedy sa lokálni hráči mohli flexibilne zariadiť a orientovať sa na podporu lokálneho turizmu a trhu. Toto však nie je zámerom globálnych spoločností.
Ak si porovnáte ponuku aj benefity lokálnych spoločností, zistíte, ich podmienky budú v mnohých oblastiach lepšie pre vás aj pre váš región.