1. Badínsky prales
Poďme sa najskôr pozrieť do banskobystrického kraja, ktorý ponúka na preskúmanie množstvo krásnych miest. Asi 10 km od Banskej Bystrice sa nachádza jedno z najstarších chránených území Slovenska. Tento prales je okrem iného známy tiež tým, že ho v roku 2000 navštívil aj princ Charles a je tvorený pralesovou jedľovou bučinou.
Nachádza sa v juchovýchodnej časti Kremnického pohoria. Prechádzať sa v tieni jeho mohutných stromov je skutočným zážitkom, máloktoré miesta sú totiž tak nedotknuté človekom ako práve toto. Pre verejnosť je však toto miesto väčšinu uzavreté a vstup je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom. Každoročne sa však na niekoľko dní otvára, je však potrebné sledovať kedy a prihlásiť sa vopred. Nad pralesom sa tiež nachádza Badínsky vodopád, ktorý je nemenej vyhľadávaným miestom pre turistov.
Keď sa rozhodnete toto miesto navštíviť, stačí ísť po diaľnici smerom na Banskú Bystricu, a teda budete potrebovať aj diaľničnú známku. Následne zídete do obce Badín. Tam odporúčame zaparkovať auto, pretože smerom k pralesu vedie lesná cesta dlhá 6 km ideálna na túru. Za ňou, asi jeden kilometer pred Badínskym pralesom, sa nachádza náučný chodník. Práve tento náučný chodník vás zavedie až priamo k Badínskemu vodopádu.
2. Tomášovský výhľad
Slovenský raj je nepochybne sám o sebe jedným z najkrajších horských pásiem Slovenska a vyhľadávaným turistickým miestom. Okrem množstva unikátnych miest, vodopádov a skutočných prírodných klenotov v ňom nájdete aj jeden z najkrajších výhľadov vôbec. Tie sú na Slovensku mimoriadne vyhľadávané a niet sa čo čudovať. Ak sa vám naskytne pohľad do doliny z niektorého vrchu, stojí to skutočne za to.
Tomášovský výhľad je vôbec najkrajší v Slovenskom raji a výstup naň nie je vôbec náročný. Zaberie vám približne hodinu a zvládnu ho aj deti. Treba počítať s miernym stúpaním. Samotná trasa má asi tri a pol kilometra a je značená. A ako sa tam dostanete?
Po diaľnici pôjdete až do Spišského Štvrtku, ktorý sa nachádza za Popradom. Tam zíjdete smerom na Spišské Tomášovce. Začiatok celej trasy je na parkovisku Čingov. Parkovanie je spoplatnené, ale je zároveň aj strážené.
3. Šútovský vodopád
Tento vodopád, ktorý je štvrtým najväčším vodopádom na Slovensku, tiež stojí za to vidieť. Nachádza sa v Krivánskej Malej Fatre v Šútovskej doline. Nájdete ho severne od obce Šútovo. Tento vodopád má výšku 38 metrov. Keď sa tam vyberiete, odporúčame vám ísť priamo z obce Šutovo. Budete nasledovať modrú turistickú značku, ktorá je dlhá asi 3,7 kilometra. Auto je ideálne zaparkovať na stráženom parkovisku pri chate Fatranka. Cesta asi do polovice vedie priamo po asfalte. Ďalej nasleduje mierne stúpanie na kamenistej ceste. Takáto prechádzka vám zaberie asi 1,5 hodiny. Šútovský vodopád sa nachádza asi 20 km od mesta Vrútky. Pôjdete preto po D1 až do mesta Turany a následne je potrebné ísť smerom na obec Šutovo.
4. Dobšinská ľadová jaskyňa
Túto jaskyňu snáď pozná úplne každý. Patrí totiž k jednej z najznámejších jaskýň na Slovensku. Táto jaskyňa je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva a jej zaľadnenie pretrváva už celé tisícročia. Pri jej návšteve sa nezabudnite poriadne obliecť, pretože teplota v nej siaha až do mínus 4 stupňov. Dobšinskú ľadovú jaskyňu vlastne predstavuje obrovská dutina, ktorá má od vchodu klesanie až do hĺbky 70 metrov. Nepochybne patrí medzi jednu z najvýznamnejších jaskýň na Slovensku.
Ako sa ku nej dostanete? Záleží v prvom rade od toho, odkiaľ pôjdete. Napríklad, z Bratislavy by ste mali dve možnosti - a to ísť po diaľnici smerom na Poprad alebo smerom na Banskú Bystricu. Na obe trasy je potrebná diaľničná známka. Jaskyňa sa nachádza asi 37 km od Popradu.
A čo parkovanie? Veľké parkovisko sa nachádza priamo v osade a je spoplatnené. Z parkoviska je to ku vstupu do jaskyne asi 1 km. Cesta ku jaskyni by vám nemala zabrať viac ako 30 min. Od parkoviska vedie modrá turistická značka a tiež náučný chodník.
5. Devínska Kobyla
O tom, že aj Bratislavský kraj má množstvo unikátnych prírodných pamiatok vôbec netreba pochybovať. Jednou z najkrajších a snáď aj najznámejších je Devínska Kobyla. Je to národná prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v najjužnejšej časti Malých Karpát medzi Devínskou Novou Vsou, Dúbravkou a Devínom. Cez celú prírodnú rezerváciu vedie 4 km dlhý náučný chodník. Jej najzaujímavejšou časťou je pieskový odkryv Sandberg. Nachádzajú sa tu horninové zvyšky z treťohorného mora s vodorovne uloženými vrstvami, ktorých vek sa odhaduje dokonca až na 14 až 16 miliónov rokov.
Aby ste sa tam dostali v prvom rade záleží, odkiaľ idete. Treba ísť však na diaľnici smerom na Bratislavu. Devínska Kobyla má množstvo východzích bodov, záleží však od toho, čo chcete vidieť. V každom prípade je parkovanie možné aj popri hlavnej ceste alebo na niektorom zo sídlisk. Pripravte sa však na to, že cez víkend s tým môže byť problém. Preto sa možno ešte viac oplatí mestská hromadná doprava.
Pekné počasie teda bude rozhodne lákať na výlet autom, vyberte sa na niektorý z nich!